Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostel Všech svatých

4. 4. 2010

 Kostel Všech svatých 

GPS: 50°1'25.506"N, 15°12'59.763"E

Obrazek

   Kostel Všech svatých pochází z konce 13. století, nejspíše z roku 1292. Byl vystavěn na hrobském předměstí Kolína z výtěžků dolování stříbra v Kutné Hoře. Největší zásluhu na jeho výstavbě měl konšel Tilman.

Obrazek

Vstupní schodiště ke kostelíku

   

Do roku 1603 býval pod patronátem hrobských mlynářů a do té doby nedocházel valného povšimnutí kolínských měšťanů. Když pak roku 1603 přešel pod městský patronát ujali se měšťané zpustlé a chatrné svatyně a pamatovali na ni slušnými odkazy. Markéta Chrtova z Jelčan roku 1605 odkázala na její opravu 25 kop č.,Havel Rorýc učinil kostel polovičním vlastníkem blízké role v roce 1611. Rorýcův nevlastní syn pan Šimon Šilhánek z Choustníka téhož roku 1611 na vlastní náklady nechal kostel opravit a rozšířit. Dal k jeho záduší 37 záhonů (4 1/4 korce), role a roční plat 3 kop gr. a r. 1624 tam byl pohřben.  

Obrazek

Jižní strana kostelíku

    

   Během času ovšem kostelík opět zpustl, až mu pozdější podobu dal z dobročinných odkazů od roku 1760 do roku 1769 stavitel Jan Petržilka. Za císaře Josefa II.byl kostel zrušen, opuštěn a znovu zpustl. K dalším opravám došlo až letech 1912 a 1913 a poté v roce 1933.

Obrazek

Ohořelé trosky kostela

 

   Stavba byla jednolodní, bezvěžní z lomového kamene a omítnutá. Hlavní průčelí mělo v přízemí čtyři jednoduché pilastry a rokokový štít, nahoře silně vykrajovaný a po stranách zakončený spirálami. V levém boku kostela byl vchod z pozdní gotiky. Obdélná loď měla dřevěný strop. Chór byl čtvercový, 6 metrů hluboký a na třech stranách gotická, rozšířená okna. Žebra křížové klenby spočívala na jehlanovitých konzolách, měli hrany šikmě seříznuté a protínají se ve svorníku zdobeném trojlistou růží. Zbytky oltářů a kazatelny pocházeli ze 60.let 19. století.

Obrazek

Kostel před opravou kolem roku 1912

 

   Poslední rána byla kostelíku zasazena 18. dubna 1945, kdy krátce po jedné hodině odpolední byl proveden poslední, už v podstatě zbytečný nálet spojeneckých bombardérů a stíhačů na Kolín. Bombardováno bylo především nádraží a fabriky kolem něj. Kromě zničeného samotného nádraží, draslovky, lihovaru a dalších objektů, bohužel dostal zásah i kostel Všech svatých.

Obrazek

Kostel po náletu z 18. 4. 1945 (foto Bohumír Kraus)

 

   Od druhé světové války je z kostelíku už jen zřícenina a místní bezdomovci dokonávají už jen dílo zkázy. Kolem se povalují spousty odpadků a na zdech jsou patrny i stopy po požáru. Zarážející je i nečinnost místních úřadů a památkářů, kterým je lhostejná tato pomalu se rozpadající kolínská památka.

Obrazek

Takto vypadal kostel po poslední rekonstrukci

 

   Ke kostelíku je v podstatě jediná přístupová cesta přes nádraží, kde se na prvním nástupišti zahne doprava směrem na Pardubice a za nádražní budovou se po pravé straně na mírném kopci objeví zbytky této stavby.

Obrazek

A takto vypadá kostel bohužel nyní

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotografie v původním rozlišení

(Jana Valenčíková, 10. 2. 2018 18:27)

Vážený pane Malinský,

obracím se na Vás jménem svého bratra Michala Valenčíka, který provozuje webové stránky znicenekostely.cz.

Tyto stránky shromažďují informace o zničených a poškozených kostelech, kaplích, kapličkách a synagogách v České republice a jejich fotografie. Zničených či téměř zničených sakrálních staveb je zde momentálně evidováno asi 3.800. Cílem je ukázat veřejnosti, o kolik zajímavých staveb tato země zejména v druhé polovině 20. století často zbytečně přišla. Fotografie či nákresy těchto staveb také nezřídka slouží k obnově zejména menších staveb a stavbiček v původní podobě.

Píši Vám kvůli třem fotografiím kostela Všech svatých v Kolíně, o kterém píšete na svém webu milanmalinsky.estranky.cz v článku ze dne 4/4 2010.
Jedná se mi o fotografie popsané „Kostel před opravou kolem roku 1912“, „Kostel po náletu z 18/4 1945 (foto Bohumír Kraus)“ a „Takto vypadal kostel po poslední rekonstrukci“.
Prosím, mohl byste nám poskytnout tyto scany pro uveřejnění na webu znicenekostely.cz v původním rozlišení?Děkuji Vám za pomoc při rozšiřování naší internetové encyklopedie.


S úctou

Jana Valenčíková
Nad Primaskou 36
100 00 Praha 10