Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolínské cyklostezky

14. 5. 2010

   Kolínské cyklostezky

Ačkoliv Kolín leží v polabské nížině a na výlety na kolech přímo vybízí, tak bohužel tato oblast není na cyklostezky příliš bohatá. Narozdíl od Poděbrad a Nymburka, kde se nacházejí cyklostezky přímo podél Labe a navazují na sebe, tak v Kolíně podél Labe v podstatě není jediná zpevněná cyklostezka a kromě paskvilu cyklostezky u Borků, která je jednak příliš úzká a v podstatě vede odnikud nikam se zpevněná cyklostezka podél Labe nenachází. A tak jediná dvě místa, kde mohou cyklisté jezdit bez toho, aniž by je nějakým způsobem ohrožovala auta se nachází mezi Kolínem a Třemi Dvory, která je ovšem příliš krátká a druhé místo je z Kolína do Velkého Oseka, kde je ovšem stezka ve Veltrubech přerušena a cyklisté zde musí znovu vjet na silnici. Další paskvil se nachází ve Velkém Oseku, kde je jakási "odlehčená verze" cyklostezky vedoucí v podstatě po silnici a nevím jakým způsobem může plná čára ochránit cyklisty před jedoucími auty. Navíc za Velkým Osekem cyklostezka končí a tak zde opět chybí napojení na Libici nad Cidlinou, odkud již se nechá pohodlně dojet až do Nymburka.

    Ani město samotné není cyklistům nakloněno. Po cyklostezkách zde  není téměř ani památky a pár "rádoby" stezek vedoucí odnikud nikam to zde nevytrhne. Navíc je zde jakákoliv absence zázemí pro cyklisty, včetně toho, že se zde náhodnému cyklistovi bude těžko hledat i jen obyčejný stojan na kola, který je v jiných městech naprosto běžným standardem. Nelze se tudíž divit, že i v soukromé sféře je zde nedostatečná nabídka, počínaje nějakým občerstvením podél Labe a konče třeba nějakým cykloservisem, které se v ostatních regionech nacházejí. Takže nelze, než doufat, že se situace v brzké době změní a budoucí vedení kolínské radnice bude mít třeba i zájem o zviditelnění kolínského regionu v tomto směru a nebude jenom vést plané řeči, obzvlášť před volbami, kdy jsou všichni schopný slíbit absolutně všechno, ale poté  jim jsou zdraví a životy cyklistů lhostejný a nechají je i s malými dětmi kličkovat mezi auty.

   Proto já spíše využívám nezpevněné cesty, podél Labe, které jsou ovšem často vysypány kamením a pro cykloturistiku proto nevhodné. Obzvláště pro malé děti je tato překážka naprosto nepřekonatelnou.  

   Nezbývá tudíž, než čekat, kdy bude i kolínský region zařazen tak jako ostatní města na Labi do projektu polabské cyklostezky, která by nás měla dovést ze Špindlerova Mlýna až do německého Cuxhavenu, kde se tato krásná řeka vlévá do moře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář