Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grabštejn

7. 1. 2010

Grabštejn

GPS: 50°50'45.55"N, 14°52'34.51"E

Původně gotický hrad se již od 13 století vypíná nedaleko Trojzemí Čech, Lužice a Dolního Slezska, aby kontroloval cestu do Čech v uzlovém hrObrazekaničním místě, kde se i dnes dotýkají hranice tří států, České republiky, Spolkové republiky Německo a Polska. Jeho tehdejší jméno-Grafenstein, neboli Hraběcí Kámen-souvisí se starobylím a urozeným rodem Donínů, který se na rozdíl od ostatních severočeských rodů pyšnil titulem hrabě.

V 16 století patřil zámek Jiřímu Mehlovi ze Střelic, zemskému vícekancléři, vzdělanci a podnikateli. Tehdy byl také starý hrad přestaven v pohodlný a výstavný renesanční zámekObrazek a vznikla unikátní kaple svaté Barbory. Renesanční podoba Grabštejna zůstala zachována a dominuje Starému zámku doposud. Doba rozkvětu však netrvala navěky. Přišla třicetiletá válka, která Grabštejn výrazně zasáhla. Vojensky významného Grabštejnu se zmocnil Albrecht z Valdštejna a připojil je ke svému vévodství. Z rozkazu císře byly Grabštejnu v polovině 17.století pobořeny hradby, aby se nemohl stát nepřátelskou pevností. Tímto rozkazem byly hradeb zbaveny většiny českých hradů a jen málo z nich tomuto devastování byly uchráněny. Dokončení proměny sídla v zámek je spojeno především s rodem Clam-Gallasů, kteří zámek vlastnObrazekili až do roku 1945.

Nový zámek dnes slouží jako kasárny a je zde výcvikový prostor pro služební psy. Horní část-Starý zámek byl v roce 1992 zpřístupněn veřejnosti a dodnes zde trvají rekonstrukce hradu. Hrad není nijak bohatý na interiéry, ale přesto má své kouzlo a stojí za to ho navštívit. Probíhají zde časté kulturní akce a pokud budete mít štěstí jako já, tak třeba natrefíte na Výlety do historie, kdy vás budou hradem provázet postavy z období kolem třicetileté války. Období pro český stát tak pohnuté a obzvlášť pro české protestanty. Tímto bych chtěl i poděkovatObrazek všem protagonistům za nezapomenutelný zážitek a nevšední výklad jaký se málokdy na hradech vidí. Za návštěvu stojí určitě i hradní věž ze které je nádherný výhled do okolí a na jejíž věži se nachází zvon na který si můžete i zazvonit.