Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trojzemí ČR-SRN-PL

7. 1. 2010

                      Trojzemí

GPS souřadnice místa

 50°52'13.976"N, 14°49'23.467"E

GPS souřadnice na parkoviště

 50°52'14.978"N, 14°49'43.724"E

Trojzemí je rozhraní tří států. České republiky, Spolkové republiky Německo a Polska. NaObrazekchází se na sever od Hrádku nad Nisou a pokud nechcete jít nějakou turistickou trasou, tak autem zaparkujete přímo na hraničním přechodu s Polskem na silnici z Hrádku nad Nisou do německé Žitavy a odtud je to po vydlážděném chodníku asi 350 metrů

Bod Trojzemí mezi Českou republikou, Spolkovou republikou Německo a Polskem je od roku 1990 utvářen městy Hrádkem nad Nisou(Česká republika), Žitavou (Spolková republika Německo) a Bogatynií(Polsko), která spolupracují v rámci Sdružení měst Malé Trojmezí.                                                   Obrazek                                        Po vstupu České republiky a Polska do Evropské unie 1 května 2004 vznikla myšlenky zřízení stálého mostu  na tomto místě. Představitelé tří zemí tehdy společně překročili hranice České republiky, Spolkové republiky Německo a Polska.   

V roce 2006 proběhl workshop vysokých škol a univerzit z Liberce, Vratislavy a Žitavy, který byl podpořen Evropskou unií. Studenti architektury a urbanismu ze tří zemí a jejich profesoři po 4 dny soutěžili o nejvýstižnější a nejhezčí návrh úpravy mostu pro pěší na tomto místě. S návrhem studentů Martina Richtera, Jörga Menzela a Michaela Erbeho postavit kruhový most, který bude všechny 3 země spojovat přes geografický bod Trojmezí, jednohlasně souhlasila hodnotící komise ObrazekŘídícího výboru a Společné rady Sdružení měst.

Města Hrádek nad Nisou, Bogatynia a Žitava již podali žádost o zřízení stavebního díla a turistického hraničního přechodu. Pracovní sdružení, složené z projekčních kanceláří ze všech tří zemí má následně zpracovat konkrétní podklady pro stavební řízení. Za pomoci programu EU CÍL3(česko-německý a česko-polský program)má být stavba realizována do roku 2009.

Tolik uvádí informační tabule na místě Trojzemí. Bohužel v současné době ještě nebylo započato z žádnými stavebními pracemi na tomto místě a tak si zřejmě na zhotovení této stavby, kdy se budeme moct pohybovat  z jednoho státu do druhého po tomto hraničním přechodu ještě nějakou chvíli asi pObrazekočkat. Doufejme, že to nebude trvat dlouho a po novém kruhovém mostě se co nejdříve projdeme. Vsoučasné době zde stojí kamenný monument a vlajky všech tří států včetně vlajky Evropské unie. Z České republiky do Polska se nechá přejít snadno poněvadž mezi těmito státy není žádná překážka,ovšem do Spolkové republiky Německo už to ta snadné není, poněvadž obě zbývající země odděluje řeka Lužická Nisa, jejímž středem vede i státní hranice. O kousek dále na polské straně sice je mostek spojující Polsko se Spolkovou republikou Německo, ovšem ten je v dosti dezolátním stavu a pro pěší je uzavřen zátarasy, takže legálně se po něm přejít nedá.                                               

        Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář